Haber Detayı
16 Mayıs 2020 - Cumartesi 21:54
 
Manyas'ta çeltik ekimi başladı
Türkiye'nin sayılı çeltik üretim merkezlerinden Manyas İlçesi’nde çeltik ekimlerine başlandı. Manyas'ta bu yıl 70 bin dekar alana çeltik ekilecek.
Yerel Haberler Haberi


Mayıs ayı başında başlayan ve Haziran ayının ilk haftasına kadar ekimi devam edecek olan çeltiğin hasadı yerli tohumlarda 120 gün, ithal tohumlar da 150 günde yapılıyor.
Ana maddesi su olan ve Manyas Barajının sağ sahil ile sol sahilin bir kısmına su verdiği bölgede bu sezon 70 bin dekar alanda çeltik ekimi yapılması bekleniyor.
Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, bu seneki çeltik ekimi ile ilgili yaptığı açıklama da “Çok ekim yapanlar traktörle, daha az ekim yapanlar sırt motorlarıyla ekim işini gerçekleştiriyor.

Sulama durumu arttıkça çeltik ekim alanı artmaktadır. Genelde baldo ve buna benzer yatkın cinsler birde yabancı çeşitler var. Çiftçimiz verimi yüksek, hastalığa dayanıklı tohumları tercih ediyor. Geçen yıl 65 bin dekar çeltik ekilmişti, Osmancık çeşidi ağırlıklı olarak ekiliyor, baldo da ekiliyor. Baldo da ekiyoruz ama baldo da ekim biraz daha azaldı, bakımı zor, yetiştirmesi zor, yatkın türler verim olarak yüksek olduğu için Osmancık tercih ediliyor.” dedi.
Haber : Pınar DEMİRÇEVİREN

 

Kaynak: (MSG) - Manyas'ın Sesi Gazetesi Editör: Taygun Ertan
 
Etiketler: Manyas'ta, çeltik, ekimi, başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Resmi İlan

Haber Yazılımı