Haber Detayı
27 Ocak 2020 - Pazartesi 01:06
 
Sebzeli Makarnalarıyla Taleplere Yetişemiyor
Balıkesir’in Manyas ilçesinde iki yıl önce evlerinde eşi Fatma Alkan ile birlikte küçük çaplı olarak başladıkları saçaklı (bir tür makarna ) imalatı sonrası bugün gelen taleplere yetişmekte zorlanıyorlar.
Haberi


Manyas Yeni Mahalle de ikamet eden Fatma Alkan ve eşi Hakan Alkan iki yıl önce başladıkları makarna üretimini genişleterek, sebzeli makarnayı da üretim zinciri içine alınca çok sayıda talep almaya başladılar. Üç çocuk annesi Fatma Alkan’ın Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB)den aldıkları yüz bin liralık krediyle küçük çaplı olarak başladıkları makarna üretimini genişlettiklerini söylüyorlar. Doğal, hiçbir katkı maddesi kullanmadan ıspanaklı, pancarlı, domatesli ve kapya biberli makarna üretimi yaptıklarını söyleyen Hakan Alkan, kurutma makinelerinin yetersizliğinden dolayı aylık üretimlerinin 3,5 ton civarında olduğunu, yarım kiloluk ambalajlar halinde kilosunu 20 liradan sattıklarını belirtti. Aylık cirolarının 60 bin liraya yakın olduğunu ve eşiyle birlikte dört bayanın imalathane de çalıştığını söyledi. Alkan “ KOSGEB’TEN destek aldık, bize önemli katkıları oldu. İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e ve Bursa’ya mal gönderiyoruz, dönüşler çok güzel, siparişlerimize yetişmeye çalışıyoruz. Ümit ediyoruz ki! Daha fazla üretelim, daha fazla büyüyelim, daha fazla istihdam sağlayalım. Tam buğday unu, nohut unundan üretim yapıyoruz, şimdide karakılçık unundan üretim yapacağız,  ununu tedarik etmeye çalışıyoruz. 25 çeşit ürün yelpazemiz var.“ 
Hakan Alkan, imal ettikleri makarnaların kavrularak tüketilmesini önerirken, suda kaynatıldığında besin değerlerinin akıp gideceğini söylüyor.
Haber : Süleyman ÖZAYDIN

Kaynak: (MSG) - Manyas'ın Sesi Gazetesi Editör: Taygun Ertan
 
Etiketler: Sebzeli, Makarnalarıyla, Taleplere, Yetişemiyor, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Resmi İlan

Haber Yazılımı