Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 18:44
 
Yücel Yılmaz, Kelle Peyniri’nin Manyas’a ait olduğunu yineledi
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, süt ve süt ürünleri üretimiyle dikkatleri üzerineçeken Manyas İlçesi’nin, Kelle Peyniri ile özdeşleştiğini tüm kamuoyunun zaten yıllardır bildiğini hatırlattı.
Yerel Haberler Haberi


Manyas Süt Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı ve kırsal Işıklar Mahallesi Muhtarı İbrahim Cicibaş beraberinde Manyas Belediye Meclisi’nin AK Parti’li üyesi Yücel Günay ile birlikte Balıkesir’e giderek Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı makamında ziyaret ettiler. 
Ziyarette, Kelle Peyniri’nin Coğrafi İşaret Tescilinin Manyas İlçesi adına kayıt altına alınması konusu ele alınırken, Manyas heyeti, sevinç ve gururunu Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’la paylaştı. 
AK Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir’in aracılığıyla, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın olurları ile uzun yıllardır Manyas’ta üretilen Kelle Peyniri’ne coğrafi işaret alınması askı sürecinin Türk Patentleri Enstitüsü tarafından 16 Temmuz itibarıyla askıya çıkarıldığını Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz’a aktaran Manyas heyeti, 3 ay sürecek olan askı süresinin 16 Ekim tarihinde sona erdikten sonra ülkemiz de ilk defa bir Kelle Peyniri’nin Coğrafi İşarete kavuşacağını söyledi.  
Kelle Peyniri’ne coğrafi işaret alınması konusunda Manyas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fevzi Karakaş’ın yönetimiyle birlikte uzun uğraş verildiğini Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz’a anlatan Manyas heyeti, Kelle Peyniri’nin tanıtımı noktasında İstanbul Fesane’de kurulan Balıkesir günleri başta olmak üzere zamanın Süt Üreticileri Birlik Başkanı Mehmet Karaman ile birlikte katılım gösterildiğini, devamında Antalya Yörex Fuarı son olarak İstanbul Hilton’da düzenlenen Dünya Süt Zirvesi’nde Kelle Peyniri’nin tanıtımının yapıldığını ardından coğrafi işaret alınması konusunda Manyas Kaymakamı Muhammed Kaya imzasıyla başvuruda bulunulduğunu bildirdi. 
Kelle Peyniri’ne coğrafi işaret alınmasında gelinen son nokta süt işletmecileri ve süt üreticileri arasında sevinçle karşılandığını ifade eden Manyas heyeti, Manyas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fevzi Karakaş ile Manyas halkının, bu mutluluğu ilçe Kaymakamı Muhammed Kaya ve Belediye Başkanı Tancan Barçın ile birlikte yaşadıklarını kaydetti. 
Manyas heyetini tebrik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Kelle Peyniri’ne Coğrafi İşaret alınacak olmasının Manyas halkına hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu. 
Ziyaret, Balıkesir ve Manyas süt ve süt ürünleri konusunda görüş alışverişi ile devam etti. 
Haber : Sibel ERTAN

Kaynak: (MSG) - Manyas'ın Sesi Gazetesi Editör: Taygun Ertan
 
Etiketler: Yücel, Yılmaz,, Kelle, Peyniri’nin, , Manyas’a, ait, olduğunu, yineledi, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Resmi İlan

Haber Yazılımı