Yazı Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 10:46 Bu yazı 506 kez okundu
 
BİR AĞACA TAKILIP ORMANI GÖREMEMEK
Fahri Şahin
fahrisahin@hotmail.com
 
 

 Sizce de gözümüz önce olumsuzu görmeye biraz daha meyilli değil mi? Yaptığımız  değerlendirmeler bile önce olumsuzu söyleyerek başlamıyor mu? Sınav kağıtlarında da önce  yanlışı işaretlemiyor muyuz? Bir kişi hakkında konuşurken de önce olumsuzluklar  sıralanmıyor mu? Böyle yaparak birbirimizi baskılamıyor muyuz? Halbu ki hatasız hiç bir insan  yok ve hiç kimse mükemmel değil. O zaman neden olumsuz olanı öne çıkarıyoruz? Olumlu  olanı söylemeye ise pek de dilimiz varmıyor. Neden?  Olumlu olanı öncelikle söylemek, olumsuzun üzerinde ise fazla odaklanmadan kibarca  düzeltmek insan olmamızın bir gereğidir. Buna hepimizin ihtiyacı var. Abartısız takdir görmek  hemen her insanı daha iyisini yapmaya yüreklendirir. Eskilerin söylediği “Marifet iltifata  tabidir” sözü tam da bu durum içindir. Belki de çoğumuz olumsuz baskılama yüzünden nice  güzel ve orjinal fikirlerimizi sakladık. Ya da alay konusu olma korkusu ile alışılmadık şekilde  düşünmekten ve bu düşüncelerimizi ortaya koymaktan çekindik.  
Toplum olarak gerçek bir zihinsel dönüşüm arzuluyorsak önce olumlu noktalara  bakmaya kendimizi alıştıralım. Sınıf ortamlarından başlayarak insanların toplu olarak  yaşasıdığı ve etkileşim halinde olduğu bütün ortamlarda söylenenlerin ve yapılanların olumlu  yanlarını görmek önceliğimiz olsun. Böylelikle birbirimizi daha çok düşünmeye,  düşündüklerini çekinmeden söylemeye, araştırmaya, bulmaya cesaretlendirmiş olacağız.   Bütün ilimlerin ve buluşların kaynağının özgür ve özgün düşünmek olduğunu göz  önüne aldığımızda bir kısım Batılı ülkelerin neden buluş ve icatların merkezi oldukları daha iyi  anlaşılacaktır. Olumluya odaklanan resmin tümünü, olumsuza odaklanan sadece bir kaç  noktayı görür. Olumsuza odaklanmayı ya da öncelemeyi “Bir ağaca takılıp ormanın tümünü  görememe” sendromu olarak tarif edebiliriz.   
O halde öncelikle yapılması gereken olumlu olanı öncelemek, resmin tümüne  bakmaya çalışmak, olumsuz olanı da hiç kimseyi kırmadan, incitmeden, ya da baskılamadan  düzeltme yoluna gitmektir. Böylece herkese içinde bulunmaktan mutluluk duyacağı, sosyal  kabul göreceği sıcak ortamlar sunmuş olacağız. İnsanlar daha çok düşünecek, düşündüklerini  yazacak, çizecek, araştıracak ve bulacak. On yıllardır arzuladığımız, bölgemizde ve dünyada  bir yerlere gelmek için koyduğumuz hedefler bir, bir gerçekleşecek. Vakitler bundan böyle  öldürülmeyecek, değerlendirilecek. Kahvehaneler gerçek birer kıraathaneye, okuma ve  söyleşi mekanlarına dönüşecek. Ekran başında geçen zaman daha aza inecek. Komşuluk  ilişkileri, kültür sohbetleri artacak. Emin olun ki buna en çok sevinecek çocuklarımız olacak.  Çünkü en çok etkilenenler onlar olacak.  
Olumlu olanı görmeyi önceleyeceğimiz, bir ağaca takılmadan tüm ormanı  görebileceğimiz, herkesin içinde bulunduğu ortamdan mutluluk duyacağı, fikrini çekinmeden  en güzel şekilde ifade edeceği, yazacağı, çizeceği, araştırıp bulacağı, o güzel ve mutlu günlere beraberce el ele. 

 

 
Etiketler: BİR, AĞACA, TAKILIP, ORMANI, GÖREMEMEK,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Haber Yazılımı