Yazı Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 10:46
 
BİR AĞACA TAKILIP ORMANI GÖREMEMEK
Fahri Şahin
fahrisahin@hotmail.com
 
 

 Sizce de gözümüz önce olumsuzu görmeye biraz daha meyilli değil mi? Yaptığımız  değerlendirmeler bile önce olumsuzu söyleyerek başlamıyor mu? Sınav kağıtlarında da önce  yanlışı işaretlemiyor muyuz? Bir kişi hakkında konuşurken de önce olumsuzluklar  sıralanmıyor mu? Böyle yaparak birbirimizi baskılamıyor muyuz? Halbu ki hatasız hiç bir insan  yok ve hiç kimse mükemmel değil. O zaman neden olumsuz olanı öne çıkarıyoruz? Olumlu  olanı söylemeye ise pek de dilimiz varmıyor. Neden?  Olumlu olanı öncelikle söylemek, olumsuzun üzerinde ise fazla odaklanmadan kibarca  düzeltmek insan olmamızın bir gereğidir. Buna hepimizin ihtiyacı var. Abartısız takdir görmek  hemen her insanı daha iyisini yapmaya yüreklendirir. Eskilerin söylediği “Marifet iltifata  tabidir” sözü tam da bu durum içindir. Belki de çoğumuz olumsuz baskılama yüzünden nice  güzel ve orjinal fikirlerimizi sakladık. Ya da alay konusu olma korkusu ile alışılmadık şekilde  düşünmekten ve bu düşüncelerimizi ortaya koymaktan çekindik.  
Toplum olarak gerçek bir zihinsel dönüşüm arzuluyorsak önce olumlu noktalara  bakmaya kendimizi alıştıralım. Sınıf ortamlarından başlayarak insanların toplu olarak  yaşasıdığı ve etkileşim halinde olduğu bütün ortamlarda söylenenlerin ve yapılanların olumlu  yanlarını görmek önceliğimiz olsun. Böylelikle birbirimizi daha çok düşünmeye,  düşündüklerini çekinmeden söylemeye, araştırmaya, bulmaya cesaretlendirmiş olacağız.   Bütün ilimlerin ve buluşların kaynağının özgür ve özgün düşünmek olduğunu göz  önüne aldığımızda bir kısım Batılı ülkelerin neden buluş ve icatların merkezi oldukları daha iyi  anlaşılacaktır. Olumluya odaklanan resmin tümünü, olumsuza odaklanan sadece bir kaç  noktayı görür. Olumsuza odaklanmayı ya da öncelemeyi “Bir ağaca takılıp ormanın tümünü  görememe” sendromu olarak tarif edebiliriz.   
O halde öncelikle yapılması gereken olumlu olanı öncelemek, resmin tümüne  bakmaya çalışmak, olumsuz olanı da hiç kimseyi kırmadan, incitmeden, ya da baskılamadan  düzeltme yoluna gitmektir. Böylece herkese içinde bulunmaktan mutluluk duyacağı, sosyal  kabul göreceği sıcak ortamlar sunmuş olacağız. İnsanlar daha çok düşünecek, düşündüklerini  yazacak, çizecek, araştıracak ve bulacak. On yıllardır arzuladığımız, bölgemizde ve dünyada  bir yerlere gelmek için koyduğumuz hedefler bir, bir gerçekleşecek. Vakitler bundan böyle  öldürülmeyecek, değerlendirilecek. Kahvehaneler gerçek birer kıraathaneye, okuma ve  söyleşi mekanlarına dönüşecek. Ekran başında geçen zaman daha aza inecek. Komşuluk  ilişkileri, kültür sohbetleri artacak. Emin olun ki buna en çok sevinecek çocuklarımız olacak.  Çünkü en çok etkilenenler onlar olacak.  
Olumlu olanı görmeyi önceleyeceğimiz, bir ağaca takılmadan tüm ormanı  görebileceğimiz, herkesin içinde bulunduğu ortamdan mutluluk duyacağı, fikrini çekinmeden  en güzel şekilde ifade edeceği, yazacağı, çizeceği, araştırıp bulacağı, o güzel ve mutlu günlere beraberce el ele. 

 

 
Etiketler: BİR, AĞACA, TAKILIP, ORMANI, GÖREMEMEK,
Yorumlar
Diğer Yazılar
KÖKLÜ AİLE GÜÇLÜ DEVLET
AİDİYET DUYGUSU
UZMANIN GÖZÜNDEN KAÇMAZ
YENİ TREND
BİR KUŞUN KANADINDAN
OLUMSUZ DÜŞÜNCELER İÇİNDE BAŞARI FİLİZLENEMEZ
AŞIRI SEVGİ YA DA AŞIRI NEFRET EŞİTTİR ÖNYARGI
DURMADIĞIMIZ SÜRECE NE KADAR YAVAŞ GİTTİĞİMİZİN BİR ÖNEMİ VAR MI?
DOĞRUYU DUYGULARIMIZ DEĞİL AKLIMIZ GÖRÜR
KUŞLAR GİBİ HAVADA UÇTUK BALIKLAR GİBİ DENİZİN ALTINDAN GİTTİK
ÖLÜM HAYATIN DENGESİDİR
YENİLİKLER ALIŞKANLIKLARIMIZIN DIŞINA ÇIKMAMIZA BAĞLIDIR
ANLAŞILMAK BİR İHTİYAÇTIR
BAKIŞ AÇIMIZ HAYATIMIZIN AKIŞINI BELİRLER
EĞİTİM FAKÜLTELERİ VE ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ
SÖZÜN SÖYLENME SIRASI
Alternatif olamayan engel olmaya başlar
HAYATIMIZ DÜŞÜNCELERİMİZDİR
ŞİMDİ HEPİMİZ İÇİN KAZANMA VAKTİ
DANIŞIKLI ALDATMACA
ÖZLEM
DÖNÜŞÜM
OLAY BİR YORUM BİN
HEPİMİZ BİR PROBLEMİN YA DA BİR ÇÖZÜMÜN PARÇASIYIZ
GURURLANMA İNSANOĞLU SENDEN BÜYÜK VİRÜS VAR
BİREYSEL OLARAK ÖNE ÇIKMAYI HEDEFLEYENLER ASLA TOPLUM YARARINI GÖZETEMEZLER
GURUR BU MUDUR?
DOĞRUYA DOĞRU DEME CESARETİMİZ VAR MI?
KALİTELİ YAŞAM
AVRUPA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ FARK: İŞİNİ SEVEREK YAPANLAR, İŞİNİ SEVMEYEREK YAPANLAR
ÖĞRENME SIRASI
NE DEĞİŞTİ?
ATEŞİ KÖRÜKLEYENİN KENDİSİ DE YANAR
Anlamı bilinmeden yapılan ezber cahil bırakıyor
İNSANİ DEĞERLER VE İNSİYATİF ALMAK
CUMHURİYET POZİTİF DÜŞÜNMEKTİR
BİRBİRİMİZİ BASKI ALTINA ALMAK
BİLGİYE DAYANMAYAN KONUŞMALAR
Çıtayı yüksek tutmak
YENİ PROFİL
GÜVEN DUYGUSU
KONSENSÜS
YENİ BİR DÜNYA DÜZENİ KURULURKEN
POPÜLER KÜLTÜR
KIYAK MI, LİYAKAT MI?
KÖTÜLERE GÖSTERİLEN HOŞGÖRÜ İYİLERE VERİLEN EN BÜYÜK CEZADIR
Bizim Gazete
Yazarlar
Resmi İlan

The file /home/u9141554/manyasinsesigazetesi.com/footer.php is corrupted.