Yazı Detayı
04 Şubat 2021 - Perşembe 15:46
 
Birlikten Güç Doğar Diyoruz Ama!
Süleyman Özaydın
suleymanozaydin.so@gmail.com
 
 

Ulusal Süt Konseyi’nce 15 ay sonra çiğ süte yeni fiyat verildi, litre bazında 2.8 TL olarak açıklandı ve bu rakam üç ay süre ile uygulanması karara bağlandı. 

Manyas Süt Üreticileri Birliği sanayicilerle masaya oturdu ve yapılan anlaşmayla litre bazında 25 kuruş ve % 9 soğutma bedeli eklenmiş ve fiyat 3.05 TL olarak iki tarafın rızasıyla onanmıştı. 

Ancak üretici yeni fiyatlardan süt parasını alamadan sanayici ürettiği malı satamadığını belirterek litre fiyatını 2.8 liradan satın almak için girişimlere başlamış ve ilçemizden bir sanayiciyi araya sokarak Birlik ile toplantı talebinde bulunmuştu. 

Birlik yönetimi de bu yükü çeken üreticilerin de toplantı da bulunmasını isteyerek Belediye Kültür Salonu’nda geçtiğimiz haftalar da bir toplantı düzenledi ve sanayiciyi beklemeye başladılar. Tabi doğal olarak sanayici süt üreticisinin tepkisinden çekinerek toplantıya katılmadı. 

Şimdi gelelim diğer konuya; ilçemiz de günlük süt üretiminin 95 ton olduğu bunun 75 tonunun Birlik üzerinden satıldığı, geri kalan 20 tonun ise Birlik dışında kooperatif ve büyük çiftlikler tarafından satıldığına vurgu yapıldı. Tabi bunun yanında birde Birliğin arpa fleksinin 75 liradan üreticiye satarken, birlik dışında hareket eden kooperatiflerin ise aynı arpa fleksini dışarıdan satın alarak 85 liraya sattığı belirlendi. Göreve geldikleri günden beri öz sermayeleriyle makine parklarını zenginleştiren ve silaj tesisi kuran, üreticiden satın aldığı arpa ve mısırı cüzi bir karla işleyerek besicilere kolaylıklar sunarak satan Birliği ben kutluyorum. 

Diyorum ki, Birlik dışında ki kooperatiflerin de birliğe dahil olarak, özellikle yem ve diğer girdi fiyatlarını bu işin yükünü çeken üreticimize daha uygun fiyata satmanın yolunu açmış olsunlar. 

Amaç, ilçemiz de hayvancılığın gelişmesi ve bu nokta da ilçemizde ki Birliğe katılarak elini güçlendirmek değil midir? Bence doğru olanı yapın, üreticiyi de böylece zor şartlarda yaptığı hayvancılıkta biraz rahatlatın, bu şekilde üretici de mutlu olacak, sizler de birlikte hareket etmenin hazzını tadacaksınız. Manyas’ta yaşıyorsak bir an önce ilçemiz de ki birliklerin ve diğer sivil toplum örgütlerinin güçlenmesine katkı sağlayalım. 

Bol bereketli ve sağlıklı günler dileğiyle sevgiyle kalın. 

 
Etiketler: Birlikten, Güç, Doğar, Diyoruz, Ama!, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Resmi İlan

Haber Yazılımı