Yazı Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 03:22
 
Çıtayı yüksek tutmak
Fahri Şahin
fahrisahin@hotmail.com
 
 

Hepimizin üzerinde hassasiyetle durması gereken bir konu varsa o da çıtayı yüksek tutmak ve krıterlerimizi iyi belirlemektir.
Cumhuriyetin ilk yıllarında liseden mezun olan bir genç yabancı dilden kitap tercüme edebilecek bir yabancı dil bilgisiyle hayata atılıyordu. Şimdi ise iki kelimeyi yan yana getirmekte zorlanıyor. Bu bir düşüştür.
İnsanlar İlk mektepten (ilkokul) mükemmel bir el yazısıyla mezun olurken günümüzde okuma yazmayı doğru dürüst öğrenmeden mezun olabiliyor. Bu bir gerilemedir.
Öğretmene saygı hem anne-baba, hem de çocuk açısından olmazsa olmazımızken günümüzde bu saygıdeğer insana veryansın ediliyor. Diğer yandan eskiden öğretmenlik mesleği toplumu yetiştirecek bir fedakarlık işi iken günümüzden tatili ve kazancı için tercih edilen bir meslek olabiliyor. Bu da velilerin ve öğrencilerin saygısız tutumunu tetikliyor. Bu ciddi bir tökezlemedir.
Atatürk’ün yeni neslin öğretmenlerin eseri olduğunu söyledikten ve biz bunu anladıktan sonra öğrencinin karşısına yırtık pantolonla çıkanları ve neredeyse yataktan kalktığı kıyafetiyle okula gelenleri nereye koyacağız? Toplumun çıkan çivisini bu şekilde nasıl yerine tekrar çakacağız? Bu şeklimizle topluma bir şekil ve bir çeki-düzen vermemiz mümkün mü? Düzeni tertibi nasıl sağlayacağız? Kurallara uymayı nasıl kavratacağız? Saygıyı, sevgiyi nasıl vereceğiz? Kaybolan toplumsal değerlerimizi nasıl tekrar kazandıracağız? Şiddete ve suça bulaşmamayı nasıl öğreteceğiz?
Bir an için Atatürk’ün eğitim durumunu teftiş etmek için sınıflarımıza girdiğini varsayalım; göğsünü gererek “İşte bıraktığınız emaneti aynı hassasiyetle koruyor ve taşıyoruz” diyecek bir dış görünüşümüz ve bir iç derinliğimiz var mı? Eğer yoksa bu bir kopuştur. Hemen ve derhal kendimizi toparlama vaktidir. Eğer bu toparlanmayı gerçekleştiremezsek çocuklarımıza zor yarınlar hazırlıyoruz demektir. Dur deyince durmayan, sus deyince susmayan, kural tanımayan, bencilliği marifet sayan, suç işlemeye ve şiddet uygulamaya meyilli insanların yaşadığı bir toplumda çocuklarımız sizce ne kadar güvende olabilirler?
İşin kontrolü en zor olan yanı da kapımızı çaldığında asla içeri almayacağımız, çocuğumuzla muhatap olmasına asla izin vermeyeceğimiz kişilerin internet yoluyla onların arkadaşları olmaları. Emzik verir gibi sussun diye ellerine tutuşturduğumuz akıllı telefonlarla daha küçük yaşta onları ne tür tehlikelere attığımızın farkında mıyız? İşin radyasyon tarafını ve sağlık yönünü söylemiyorum bile.
Bu gidişata hiçbirimiz sessiz kalmamalıyız. Gerek eğitimciler, gerekse anne-baba olarak işe önce kendimizden başlamalıyız. Hele, hele hiç kimse başkalarını suçlamaya ve topu taca atmaya kalkmasın. Toplumda düzelme isteyen ilk önce kendini düzeltir, sonra da toplumdan bir düzelme bekler.
“Sen değiş, dünya değişir” sözüne gerçekten inanarak hepimizin kendine çeki düzen vereceği, çıtayı daha da yükseklere taşıyacağı, hepimizin yüksek kaliteli bir eğitim aldığı, kültürlü, saygılı, ahlaklı olduğu; gerektiğinde çocuğumuzu gecenin bir vaktinde güven içerisinde bir yerden başka bir yere yollayabileceğimiz o güzel ve mutlu günlere beraberce el ele.            

 

 
Etiketler: Çıtayı, yüksek, tutmak,
Yorumlar
Diğer Yazılar
KÖKLÜ AİLE GÜÇLÜ DEVLET
AİDİYET DUYGUSU
UZMANIN GÖZÜNDEN KAÇMAZ
YENİ TREND
BİR KUŞUN KANADINDAN
OLUMSUZ DÜŞÜNCELER İÇİNDE BAŞARI FİLİZLENEMEZ
AŞIRI SEVGİ YA DA AŞIRI NEFRET EŞİTTİR ÖNYARGI
DURMADIĞIMIZ SÜRECE NE KADAR YAVAŞ GİTTİĞİMİZİN BİR ÖNEMİ VAR MI?
DOĞRUYU DUYGULARIMIZ DEĞİL AKLIMIZ GÖRÜR
KUŞLAR GİBİ HAVADA UÇTUK BALIKLAR GİBİ DENİZİN ALTINDAN GİTTİK
ÖLÜM HAYATIN DENGESİDİR
YENİLİKLER ALIŞKANLIKLARIMIZIN DIŞINA ÇIKMAMIZA BAĞLIDIR
ANLAŞILMAK BİR İHTİYAÇTIR
BAKIŞ AÇIMIZ HAYATIMIZIN AKIŞINI BELİRLER
EĞİTİM FAKÜLTELERİ VE ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ
SÖZÜN SÖYLENME SIRASI
Alternatif olamayan engel olmaya başlar
HAYATIMIZ DÜŞÜNCELERİMİZDİR
ŞİMDİ HEPİMİZ İÇİN KAZANMA VAKTİ
DANIŞIKLI ALDATMACA
ÖZLEM
DÖNÜŞÜM
OLAY BİR YORUM BİN
HEPİMİZ BİR PROBLEMİN YA DA BİR ÇÖZÜMÜN PARÇASIYIZ
GURURLANMA İNSANOĞLU SENDEN BÜYÜK VİRÜS VAR
BİREYSEL OLARAK ÖNE ÇIKMAYI HEDEFLEYENLER ASLA TOPLUM YARARINI GÖZETEMEZLER
GURUR BU MUDUR?
DOĞRUYA DOĞRU DEME CESARETİMİZ VAR MI?
KALİTELİ YAŞAM
AVRUPA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ FARK: İŞİNİ SEVEREK YAPANLAR, İŞİNİ SEVMEYEREK YAPANLAR
ÖĞRENME SIRASI
NE DEĞİŞTİ?
ATEŞİ KÖRÜKLEYENİN KENDİSİ DE YANAR
Anlamı bilinmeden yapılan ezber cahil bırakıyor
İNSANİ DEĞERLER VE İNSİYATİF ALMAK
CUMHURİYET POZİTİF DÜŞÜNMEKTİR
BİRBİRİMİZİ BASKI ALTINA ALMAK
BİLGİYE DAYANMAYAN KONUŞMALAR
BİR AĞACA TAKILIP ORMANI GÖREMEMEK
YENİ PROFİL
GÜVEN DUYGUSU
KONSENSÜS
YENİ BİR DÜNYA DÜZENİ KURULURKEN
POPÜLER KÜLTÜR
KIYAK MI, LİYAKAT MI?
KÖTÜLERE GÖSTERİLEN HOŞGÖRÜ İYİLERE VERİLEN EN BÜYÜK CEZADIR
Bizim Gazete
Yazarlar
Resmi İlan

The file /home/u9141554/manyasinsesigazetesi.com/footer.php is corrupted.