Yazı Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 12:13
 
COVİD -19 önlemlerini kimler alacak?
Süleyman Özaydın
suleymanozaydin.so@gmail.com
 
 

Ülkemizde Mart ayından beri hayatımızı alt-üst eden Covid-19   önlemlerini  kimler alıyor veya alacak çok merak ediyorum. 

Sağlık Bakanlığı her gün yeni verileri açıklıyor, ancak gidişat hiç iç açıcı değil, medya aracılığıyla COVİD-19 önlemleri kendilerini paralarcasına anonslarını geçiyorlar. 

Ama gelin görün ki! Kurallara uyanlar inanın çok az, İçişleri Bakanlığı sanki denetime değil de misafirliğe gidilecekmiş gibi günler öncesinden yapılacak denetimi topluma duyuruyor. 

Manyas için konuşuyorum; örnek olması gereken zat-ı muhteremler bile maske takmadan çarşı içerisinde dolaşabiliyor, kırsal mahallelerimiz de zaten maske takan beş kişiyi zor görürsünüz. 

Bana bir şey olmaz mantığıyla hareket ederek maske ve sosyal mesafe kuralılarına uymayanlar toplumun sağlığıyla oynuyor. 

Bunu yapmaya hakkımız yok, cebinde veya çantan da her ihtimale karşı bir maske bulundur ki, evden çıkarken unuttuğun da çıkarır, bunu takarsın. Sağlığımız veya sizin sağlığınız cep telefonlarımızdan daha mı önemsiz? Cep telefonsuz çıkıyormuyuz? kesinlikle hayır, o zaman maskesiz niye çıkıyoruz? Yoksa  COVİD-19  maskesiz dolaşanlara, sosyal mesafeye uymayanlara torpilli mi davranacak? bu kadar rahat olabildiklerine göre onların anlaşmaları var sanırım! 

Böylesine rahat, böylesine söylenen uyarıları dikkate hiç almadıkları için, vallahi böyle giderse bu lanet olası virüsün önüne çok zor geçeriz. Kurallara uyanların günahı ne? Tamam ben kendi sağlığımı korumaya çalışıyorum ve bunun yanında tabi ki çevreme de zarar vermek istemiyorum, böyle bir hata yapma şansımız zaten hiç yok. Ancak çevreme bakınca kendimi ve maske takanları sanki hatalı bir davranış sergiliyorlar gibi aklıma gelmiyor değil. 

Yasalar önünde statüsü ne olursa olsun tüm insanlar eşit diyorsak, kurallara da birlikte uyacağız. Bu işin şakası yok ben bu yazıyı hazırlarken, Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklama da arasında ülkemiz de ne yazık ki, 15 yaşından küçük 12 çocuğumuz korona virüse kurban gitti. Yine yapılan açıklamaya göre vefat eden 6326 kişinin % 62'sini erkekler,% 38'ini ise kadınlar oluşturuyor. Yani bu salgının yaşı yok, onun için lütfen ama lütfen, konumunuz ne olursa olsun, şu maskelerinizi takın ve topluma örnek olun. Kurallara uyduğumuz anda korona virüsü yenebiliriz yoksa biz ona karşı hep yenik düşmeye mahkum oluruz. 

Sağlıklı günler dileğiyle sevgiyle kalın. 

 
Etiketler: COVİD, -19, önlemlerini, kimler, alacak?, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Resmi İlan

Haber Yazılımı