Yazı Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 15:33
 
DOĞRUYA DOĞRU DEME CESARETİMİZ VAR MI?
Fahri Şahin
fahrisahin@hotmail.com
 
 

 Çoğunlukla hatır için konuşulan bir ortamda doğruya doğru demek herkesin yapabileceği bir iş değildir. Çünkü bizim başka ölçülerimiz(1) vardır. Darılmasın. Yarın bir gün işim düşerse yapmaz. “He he deyip geçiver. Hem adamın çayını içip hem aykırı mı konuşacaksın? (Masadan kalkınca nasıl olsa arkasından konuşuruz.) Şimdi şimşekleri üzerime çekmeyeyim. Ve liste uzar gider.  Doğruyu söylemek kimseye hakaret değildir. Kötü kelimeler, küfür ve çarpık benzetmeler içermedikçe her söylem dinlemeye değerdir. Sonuçta amacımız doğrunun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Bu da biraz cesaret işidir.   Aslında söylemek istediklerimizin tam tersini söylemek neredeyse bir adet haline gelmiş. Ama kötü bir adet. Örneğin gecenin geç vaktine kadar oturmuş bir misafirimize “ Aaa daha çok erken, şunun şurasında ne güzel oturuyorduk” güzellemesi. Halbuki yeterince zaman ilerlemiş uyku vakti gelmiştir. “Geldiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bir dahaki sefere yine bekleriz…” doğru olanıdır. Asla kaba ve incitici de değildir. Ama bunu nedense pek söyleyemeyiz. Çünkü önemli olan şirin(!) görünmek ve misafirperverliğimizi(!) tam olarak yerine getirmektir. 
Özellikle çıkar ilişkilerimizin olduğu kişilerle kurduğumuz iletişimlerde doğruya doğru,  yanlışa yanlış demek bir kahramanlıktır. Aslında doğruları söylemeyerek veya yanlışlar karşısında susarak çok yönlü bir olumsuzluğa neden oluyoruz. Örneğin bu çıkar ilişkimizin olduğu kişi eğer yöneticimizse durum daha vahim bir hal alıyor. Birincisi o amirin doğruyu görmesini engellemiş oluyoruz. İkincisi yanlışlar karşısında da susarak yanlış yapmasına neden oluyoruz. Halbuki yapılması gereken doğrular ve yanlışları güzel bir şekilde anlatmaktır. Eğer  “Beni yalanlarla avutma, doğrularla canımı acıt” olgunluğuna erişebilirsek toplum olarak çok önemli bir mesafe almış olacağız.   Elbette ki burada doğruyu ve yanlışı ifade tarzı çok önemlidir. Bu da konuşma tekniği, tonlama, zamanlama ve doğru kelime seçimi ile mümkündür. Peki neden? Çünkü, bütün bunlar kurduğumuz cümlenin anlamını etkiler. Örneğin üslubunca söylenmemiş “Seni seviyorum” cümlesi “ Seni sevmiyorum” anlamına dönüşebilir. İşin aslı yapmamız gereken en başta tanıştığımız inanlara iyi niyetimizi ve samimiyetimizi göstermektir. Karşı taraf bundan emin olduktan sonra gerisi çok daha kolay olacaktır. Birçok yanlış anlamalar daha en başından önlenecek, doğruya doğru, yanlışa yanlış deme alışkanlığımız gelişecektir. O zaman doğrular ve yapılması gerekenler etrafında birleşmemiz daha kolay olacaktır. Konuşmalarımız çözüm odaklı devam edecek, kararlarımız daha isabetli ve yerinde olacaktır. 
Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyeceğimiz ve bunu derken centilmenliğe, üsluba, ses tonumuza, kelimelerimize dikkat edeceğimiz o güzel ve mutlu günlere beraberce el ele.

 

 
Etiketler: DOĞRUYA, DOĞRU, DEME, CESARETİMİZ, VAR, MI?, ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
KÖKLÜ AİLE GÜÇLÜ DEVLET
AİDİYET DUYGUSU
UZMANIN GÖZÜNDEN KAÇMAZ
YENİ TREND
BİR KUŞUN KANADINDAN
OLUMSUZ DÜŞÜNCELER İÇİNDE BAŞARI FİLİZLENEMEZ
AŞIRI SEVGİ YA DA AŞIRI NEFRET EŞİTTİR ÖNYARGI
DURMADIĞIMIZ SÜRECE NE KADAR YAVAŞ GİTTİĞİMİZİN BİR ÖNEMİ VAR MI?
DOĞRUYU DUYGULARIMIZ DEĞİL AKLIMIZ GÖRÜR
KUŞLAR GİBİ HAVADA UÇTUK BALIKLAR GİBİ DENİZİN ALTINDAN GİTTİK
ÖLÜM HAYATIN DENGESİDİR
YENİLİKLER ALIŞKANLIKLARIMIZIN DIŞINA ÇIKMAMIZA BAĞLIDIR
ANLAŞILMAK BİR İHTİYAÇTIR
BAKIŞ AÇIMIZ HAYATIMIZIN AKIŞINI BELİRLER
EĞİTİM FAKÜLTELERİ VE ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ
SÖZÜN SÖYLENME SIRASI
Alternatif olamayan engel olmaya başlar
HAYATIMIZ DÜŞÜNCELERİMİZDİR
ŞİMDİ HEPİMİZ İÇİN KAZANMA VAKTİ
DANIŞIKLI ALDATMACA
ÖZLEM
DÖNÜŞÜM
OLAY BİR YORUM BİN
HEPİMİZ BİR PROBLEMİN YA DA BİR ÇÖZÜMÜN PARÇASIYIZ
GURURLANMA İNSANOĞLU SENDEN BÜYÜK VİRÜS VAR
BİREYSEL OLARAK ÖNE ÇIKMAYI HEDEFLEYENLER ASLA TOPLUM YARARINI GÖZETEMEZLER
GURUR BU MUDUR?
KALİTELİ YAŞAM
AVRUPA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ FARK: İŞİNİ SEVEREK YAPANLAR, İŞİNİ SEVMEYEREK YAPANLAR
ÖĞRENME SIRASI
NE DEĞİŞTİ?
ATEŞİ KÖRÜKLEYENİN KENDİSİ DE YANAR
Anlamı bilinmeden yapılan ezber cahil bırakıyor
İNSANİ DEĞERLER VE İNSİYATİF ALMAK
CUMHURİYET POZİTİF DÜŞÜNMEKTİR
BİRBİRİMİZİ BASKI ALTINA ALMAK
BİLGİYE DAYANMAYAN KONUŞMALAR
Çıtayı yüksek tutmak
BİR AĞACA TAKILIP ORMANI GÖREMEMEK
YENİ PROFİL
GÜVEN DUYGUSU
KONSENSÜS
YENİ BİR DÜNYA DÜZENİ KURULURKEN
POPÜLER KÜLTÜR
KIYAK MI, LİYAKAT MI?
KÖTÜLERE GÖSTERİLEN HOŞGÖRÜ İYİLERE VERİLEN EN BÜYÜK CEZADIR
Bizim Gazete
Yazarlar
Resmi İlan

The file /home/u9141554/manyasinsesigazetesi.com/footer.php is corrupted.