Yazı Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 09:48
 
Kamen yolcusu kalmasın!
Önder Balıkçı
onderbalikci@gmail.com
 
 

Bu konuda çok sayıda yazıyı kaleme aldım. Bandırma Belediye Meclisi’nin son olarak yine Kamen’i ziyaret kararından sonra bir kez daha yazmak kaçınılmaz oldu.

Bandırma’nın Almanya’nın Kamen kenti ile ilişkilerinin temeli, yaklaşık 25 yıl önce Bandırma Şehit Mehmet Günenç Lisesi ile Kamen Lisesi öğrencilerinin karşılıklı olarak birbirlerini ziyaretiyle atıldı.

Ardından, Durgut Ergin’in belediye başkanlığı döneminde iki kent, birbiriyle kardeş oldu. “Kardeşlik” protokolü imzalandı. Sözüm ona her iki kent arasında ticaret başta olmak üzere sosyal ve kültürel işbirliği gerçekleşecekti.

Dr. Halil Ünlü’nün belediye başkanlığı döneminde, Adnan Menderes alanına “kardeşlik” anıtı bile dikildi, iyi mi?

Bandırma nire, Kamen nire?

Her iki kent, bugüne dek birbirlerinden “iğne” bile almadılar. Varsa yoksa karşılıklı turistik geziler! Özellikle de belediye başkanları ve meclis üyeleri ağırlıklı turlar.

Bandırma’ya bir sorun bakalım, Almanya’nın Kamen kenti ile “kardeş kent” bile olduklarını biliyorlar mı? Bu olaya nasıl bakıyorlar?

Almanya’nın Kamen kenti ile Bandırma arasında ne kültürel, ne de sosyal bir bağlılıktan söz edilebilir.

Bu arada şu gerçeğin de altını çizelim ki, Kamen’in kardeş kenti yalnız Bandırma değil. Birkaç yıl öncesine kadar Kamen’in, Bandırma dahil 8 kardeş kenti vardı. Şimdi belki daha da artmıştır. Allah artırsın! Yani öyle kardeş kentliğe ne ciddi bakışları var, ne de samimiyetleri!

Sık sık dile getirdiğim gibi Bandırma’ya, hiçbir dokusunun tutmadığı Alman’dan kardeş olmaz.

Kardeş kent arıyorsanız, Bandırma’yla mübadeleye dayanan köklü dostlukları bulunan Yunanistan’ın Kavala kenti ne güne duruyor?

EREN ÜLKÜ’YÜ KUTLUYORUM

Bandırma Belediye Meclisi’nin son toplantısında, ekim ayında 12 meclis üyesinin, Kamen’e belediye bütçesinden gitmeleri karar altına alındı.

Ne diyelim, Belediye Başkanı Tolga Tosun, belediyede tasarruf dönemini başlattıklarını vurguladığı, Tosun başkana 12 milyon lira borçlanma yetkisi verildiği bir dönemde 12 belediye meclis üyesi, belediyenin parasıyla Kamen’e gitmeyi içine sindiriyor. Eren Ülkü ve İYİ PARTİ’nin dışında buna karşı çıkan olmuyor ve herkes “yan cebime koy!” havası içinde olumlu oy kullanıyor.

Bu konu görüşülürken, İYİ PARTİ meclis üyesi Eren Ülkü, yaptığı anlamlı konuşmayla karşı çıkarak, Bandırma ile Kamen ilişkilerinin her iki kente de hiçbir yararı olmadığına dikkati çekti. Ülkü ve İYİ PARTİ’yi kutluyorum.

Ne diyelim.

Kamen’in yeni yolcularına belediye parasıyla iyi geziler!

 
Etiketler: Kamen, yolcusu, kalmasın!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Resmi İlan

The file /home/u9141554/manyasinsesigazetesi.com/footer.php is corrupted.